EKOLOGICZNE PODŁOGI
Podłogi Quick-Step: zawsze innowacyjne w zakresie ekologii
Jakość i innowacyjność to siły napędowe, które uczyniły z nas kluczowego gracza w branży podłóg. Stale ulepszamy produkty pod względem ich konstrukcji i wydajności, ale także pod względem zrównoważonego rozwoju. Dowiedz się więcej o naszych staraniach w zakresie cyrkularności, oszczędzania energii i kontroli emisji.
Pionier w zakresie cyrkularności
Dbałość o środowisko naturalne w naszym DNA
Unilin — grupa stojąca za marką Quick-Step — zawsze była pionierem w zakresie gospodarki cyrkularnej. W 1960 roku wprowadziliśmy do produkcji płyt wiórowych słomę lnianą — biopochodny strumień odpadów z przemysłu lniarskiego. Od tego momentu w centrum naszej działalności zawsze znajdowały się surowce odnawialne: od słomy lnianej po odzyskane drewno.
Drugie życie dla drewna
Ciągłe poszukiwanie nowych surowców zdecydowanie nie jest ekologiczne. To dlatego drewniany rdzeń podłóg laminowanych Quick-Step zawiera tylko odzyskane drewno. Jest to drewno zebrane z tartaków, procesów zrównoważonej gospodarki leśnej, utrzymania dróg itp., które w przeciwnym razie zostałoby spalone lub wyrzucone.
Zrównoważona gospodarka leśna
Zrównoważona gospodarka leśna polega na wycinaniu drzew z myślą o ochronie naszej planety i bioróżnorodności, co zapobiega wycinaniu drzew w tempie szybszym niż sadzenie nowych. Maksymalnie wykorzystujemy drewno przerzedzone, czyli takie, które musi być wycięte, aby utrzymać lasy w zdrowiu, np. małe lub powyginane drzewa, które mogłyby hamować wzrost innych drzew, ale doskonale nadają się na podłogi. Dzięki użyciu drewna pochodzącego ze zrównoważonej gospodarki leśnej mamy pewność, że nasze procesy pozyskiwanie drewna nie przyczyniają się do wylesiania.
Transparentność w zakresie winylu
Poza kredą — materiałem, który jest dostępny w obfitości — i wewnętrznie przetworzonym PCV, około jedna czwarta podłogi winylowej Quick-Step powstaje z „dziewiczego” lub nowego PCV, wytwarzanego z chloru (sól kuchenna) i etylenu (ropa naftowa). Jesteśmy świadomi, że ropa naftowa jest zasobem nieodnawialnym, dlatego zwracamy szczególną uwagę na rozwój podłóg winylowych, które mogą być użytkowane przez bardzo długi czas, nawet do 25 lat.
Skupienie na lepszym działaniu
Począwszy od fazy projektowania, zadajemy właściwe pytania, aby zoptymalizować zrównoważony rozwój naszych podłóg. Jakie substancje chemiczne utrudniają recykling? Jakie surowce mogą być alternatywą? W jaki sposób wydłużamy cykl życia naszych produktów? Nasz zespół badawczo-rozwojowy codziennie poszukuje lepszych odpowiedzi na te pytania, aby stale poprawiać możliwości recyklingu naszych podłóg.
Szacunek dla naszej planety
Walka z globalnym ociepleniem
W Porozumieniu Paryskim ustalono ambitne cele klimatyczne, aby ograniczyć globalne ocieplenie do maksymalnie 1,5°C. Unilin — grupa stojąca za marką Quick-Step — postanowiła podjąć wszelkie możliwe działania, aby przyczynić się do realizacji najbardziej ambitnego scenariusza ograniczenia ocieplenia do 1,5°C do 2050 roku. Nasze cele są sprawdzane przez Science Based Targets — niezależną inicjatywę promującą najlepsze praktyki w tej walce. Kluczowe znaczenie ma podjęcie zdecydowanych działań do 2030 r., dlatego też wyznaczyliśmy bardzo ambitne cele krótkoterminowe, po których nastąpi bardziej stopniowa ścieżka prowadząca do zerowej emisji netto w 2050 r.
Energia odnawialna
Firma Unilin zainwestowała w dwa zakłady wykorzystujące biomasę do przetwarzania pyłu drzewnego i odpadów drzewnych niepodlegających recyklingowi na zieloną energię. Energia ta służy naszym własnym procesom produkcyjnym, a dopiero później pozostała część jest udostępniana społeczeństwu. Ponadto wykorzystujemy energię pochodzącą z wiatraków i paneli słonecznych. Dzięki temu obecnie około połowa produkcji grupy jest zasilana energią odnawialną.
Europejski Program Efektywności Energetycznej
Większość belgijskich zakładów produkcyjnych firmy Unilin uczestniczy w Europejskim Programie Efektywności Energetycznej. Program ten zapewnia, że wszystkie sposoby oszczędzania energii są zidentyfikowane i wdrożone, a zużycie energii jest monitorowane i zarządzane na co dzień. Oszczędzanie jak największej ilości energii i maksymalne wykorzystanie energii odnawialnej to główne cele.
Czyste powietrze w pomieszczeniach
Podłogi o niskim poziomem emisji
Większość naszego życia odbywa się w pomieszczeniach, dlatego jakość powietrza w Twoim domu jest tak istotna. Ma na to wpływ wiele czynników: wentylacja, świece, środki czyszczące, a nawet materiały wykorzystane w Twoim wnętrzu, takie jak podłoga. Minimalizujemy emisję szkodliwych substancji, w jak największym stopniu produkując podłogi we własnym zakresie, co oznacza, że dokładnie wiemy, jakie materiały zawierają.
Minimalna emisja LZO
Dzięki własnej produkcji udało nam się zminimalizować emisję lotnych związków organicznych (LZO), czyli organicznych substancji chemicznych, które mają wysoką prężność par w temperaturze pokojowej. Jednym z przykładów LZO jest formaldehyd, który jest emitowany również przez drewno. Emisja formaldehydu w naszych podłogach laminowanych jest znikoma i 10-krotnie niższa od norm UE, a w przypadku naszych podłóg winylowych nie wykryto obecności formaldehydu. Znajduje to odzwierciedlenie w naszych etykietach A+ (podłogi laminowane i winylowe) oraz M1(podłogi laminowane i winylowe).
Nasze etykiety i certyfikaty
Unilin spełnia wszystkie przewidziane prawem normy środowiskowe i zdrowotne. Ale jako kluczowy gracz w branży podłogowej, traktujemy naszą odpowiedzialność poważnie i wznosimy się ponad przepisy, aby przygotować się również na przyszłe wyzwania. Dlatego też idziemy jeszcze dalej, dobrowolnie uzyskując różne opcjonalne certyfikaty.
-
A+
-
M1
-
PEFC
-
Oznakowanie ekologiczne UE
-
EPD
-
Nordic Swan Ecolabel
Nasze wysiłki na poziomie produktów
Podejmujemy konkretne działania ekologiczne dla różnych naszych produktów. Dowiedz się więcej o tym, jak powstają nasze podłogi laminowane i winylowe.