Go to content Go to search

PROMOCJA

Rabat na wybrane podłogi

Jaka jest maksymalna długość podłogi bez szczeliny dylatacyjnej?

Maksymalna długość podłogi, jaką można ułożyć bez szczeliny dylatacyjnej zależy od dwóch czynników:

  • kształtu pomieszczenia, w którym ma być ułożona podłoga, 
  • warunków klimatycznych panujących w tym pomieszczeniu.

Jeśli pomieszczenie jest w przybliżeniu kwadratowe, a w domu nie występuje zbyt wiele gwałtownych zmian klimatycznych między dniami tygodnia i weekendem oraz w ciągu doby, to można ułożyć do 13 metrów bieżących podłogi bez dodatkowych szczelin dylatacyjnych. Szczelina dylatacyjna wzdłuż ścian zależy od warunków klimatycznych w pomieszczeniu. Rozszerzanie się i kurczenie podłogi jest liniowe, w związku z czym szerokość szczeliny dylatacyjnej jest uzależniona od wielkości powierzchni.

Zaleca się także pozostawienie szczelin dylatacyjnych pod drzwiami między pomieszczeniami w celu ich wydzielenia. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu podlega ciągłym zmianom wraz ze zmianami pór roku, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie podłodze możliwości rozszerzania i kurczenia się. W związku z tym należy pozostawić szczelinę dylatacyjną z każdej strony podłogi, wokół rur, progów i pod ościeżnicami.

Może do tego dojść, jeśli jedno pomieszczenie jest ogrzewane, a drugie nie, a także jeśli na przykład w jednym z pomieszczeń stoją ciężkie meble. W związku z tym zalecamy także oddzielenie niektórych pomieszczeń od innych przez pozostawienie szczeliny dylatacyjnej pod drzwiami między pomieszczeniami.

Odkryj nasze profile wykończeniowe
Czy ten artykuł był przydatny?
Jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dziękujemy za opinię!

Ups. Coś poszło nie tak.

Wystąpił nieznany błąd. Spróbuj ponownie. Jeśli ten problem nie ustąpi, skontaktuj się.